CHESAPEAKE COMMODORES CLUB
PAST COMMODORES |
* Deceased |
1966 |
*William Harbaugh |
Eastern YC |
1967 |
*Walter Bryan |
Maryland YC |
1968 |
*George Graff |
North East River YC |
1969 |
*William Geckle |
Middle River YC |
1970 |
*Melvin Bruchey |
Crescent YC |
1971 |
*Harry “Bert” Freedy |
Red Eye YC |
1972 |
*George “Mike” Reinhardt |
White Rocks YC |
1973 |
*Thomas Herdman |
Georgetown YC |
1974 |
*Arnold Petersen |
Baltimore YC |
1975 |
*Walter Wentz |
Kent Island YC |
1976 |
*Frank Lind |
Marley BC |
1977 |
*Henry Gassinger |
Crescent YC |
1978 |
*George Brown |
White Rocks YC |
1979 |
*Richard Mueller |
Bodkin YC |
1980 |
*Fletcher ‘Andy’ Anderson |
Red Eye YC |
1981 |
*Arthur Keath |
Sue Haven YC |
1982 |
*William J. Puhl Jr. |
Crescent YC |
1983 |
*John J. Sawyer |
Eagle YC |
1984 |
*Irvine J. Hetherington |
Bristol YC |
1985 |
*Fred Boehmer |
Marley BC |
1986 |
*Jack Ryan |
Key YC |
1987 |
Bob Chilcoat |
Trojan Harbor YC |
1988 |
*Walt Cunningham |
Otter Point YC |
1989 |
*Barney Borgman |
Miles River YC |
1990 |
*Fred Weggel |
Eastern YC |
1991 |
*Sandy Houchins |
Ventnor YC |
1992 |
Chuck Vipperman |
Crescent YC |
1993 |
*John Freund |
Sue Creek YC |
1994 |
*Fran Capp |
Middle River YC |
1995 |
*Harry Kutter |
Red Eye YC |
1996 |
John L. Stepp Jr. |
Bush River YC |
1997 |
Bill Sisk |
Ventnor YC |
1998 |
Tom Peterson |
Crescent YC |
1999 |
*Tom Mannion |
Sue Haven YC |
2000 |
John Miles |
Otter Point YC |
2001 |
*Al Saxon |
Bodkin YC |
2002 |
*Brooks A. Broome |
Boumi Temple YC |
2003 |
*John Terzigni |
Red Eye YC |
2004 |
Jerry Cramblett |
Ventnor YC |
2005 |
*Ellis Kincer |
Belvedere YC |
2006 |
Dennis Discher |
Crescent YC |
2007 |
John Cromwell |
Sue Haven YC |
2008 |
*Chuck Lay |
Riverside YC |
2009 |
*Dennis Bergbauer |
Outcast YC |
2010 |
Sis Konopacki |
Ventnor YC |
2011 |
Scott Tennyson |
Baltimore YC |
2012 |
*Bob Davis Sr |
Belvedere YC |
2013 |
Al Diederichs |
Kent Island YC |
2014 |
Darryl Discher |
Sue Haven YC |
2015 |
Darryl Discher |
Sue Haven YC |
2016 |
Joe Broseker |
Riverside YC |
2017 |
Phyllis Murphy |
Galloway YC |
2018 |
Gary Blankenship |
Eastern YC |
2019 |
Bill Corun |
Bush River YC |
2020 |
Kitty Sauer |
Key YC |
2021 |
Clint McLamb |
Marley BC |
2022 |
Jerry Selig |
Red Eye YC |
2023 |
Cheryl Blakey |
Wellwood YC |